VR = Virtuální realita nebo taky „VR brýle.“, či laicky prostě 3D brýle

Dejte si kafe a než ho vypijete, budete se orientovat v technologii budoucnosti, která už je i v ČR.

Virtuální technologie

„Bojím se. Mrazí mě po zádech. Bude to boom a ačkoli si to lidé ještě neuvědomují, je to něco, co bude chtít každý. Lidé se na tomhle můžou stát závislí, mít brýle na očích každý den, nacházet se v jiné, vylepšené realitě. Když je sundají, půjdou raději spát. Ono to tak může opravdu fungovat. Bude to věc, na které budou uživatelé snadno závislými a skutečná realita jim může připadat nudnější. Pokud tuhle hračku budou používat s rozumem a ne celý den, jedině pak to může zůstat jen jako zábava.“

Co je to Virtuální realita

„Virtuální realita (VR) (nebo virtuální prostředí) je technologie umožňující uživateli interagovat se simulovaným prostředím. Technologie virtuální reality vytvářejí iluzi skutečného světa (např. při výcviku boje, pilotování, lékařství), nebo fiktivního světa počítačových her.

Jde o vytváření vizuálního, sluchového, hmatového či jiného zážitku budícího subjektivní dojem skutečnosti pomocí zobrazovacího zařízení počítače, speciální audiovizuální helmy, brýlí atd., popř. oblečení snímajícího pohyb a stimulujícího hmat nebo jiné vjemy vyvolávající techniky.“ citace z wiki.

3 způsoby využití VR(3D) brýlí

Virtuální technologie - brýle

To je třeba jedna možnost, jak lze VR využít…:)

Potenciální využití mají brýle (konkrétně zatím jen Oculus Rift či HTC Vive) i v zaměstnání. Jak ale uvádí server cdr.cz, má to zatím jeden háček a to, že si v tom virtuálním světě nevidíte na ruce, čili ani na klávesnici… Věřím ale, že tenhle „malý“ problém nebude překážkou k téhle možnosti.

Cestovní agentury třeste se

Práce z pláže díky VR brýlím

HRY NA HTC

Snad nejúžasnější způsob využití je právě v herním průmyslu. I přesto, že je tato technologie na trhu nová, už teď se dá stáhnout několik zajímavých/ akčních/ her. Doporučuju stáhnout oficiálně na google play. Každým měsícem se dá očekávat přínus her nových.

htc_hry

A teď něco pro dospělé:

VR brýle pro 3D erotiku

Jak jsem k tomu tedy přišel?

Jako první video, na které jsem narazil je toto (viz níže) a hned mě zmíněná technologie uchvátila. Do téhle chvíle až tak moc, že o ní píšu a dokonce zvažuji koupi. Typy a ceny těchto VR brýlí popisuju dále v článku. Konkrétně, typy na videích jsou nejmodernější HTC VIVE. Autor na videu má v ruce dva pomyslné štětce a ve své virtuální realitě maluje a tvoří, co se mu zlíbí. Nachází se jakoby v černé místnosti a si vytvoří, je na něm. Zajímavé je sledovat ho v levém horním roku. Na to, abyste mohli malovat nebo hrát různé další hry, je potřeba mít nějaký prostor – bez překážek. Hraní her taky vyžaduje nějakou fyzickou aktivitu. Víceméně všechno děláte rukama, musíte chodit…

Jako druhé video, které jsem viděl je TOTO. Těch her je zatím málo, ale věřím, že vývojáři tvrdě makají na výrobě dalších a dalších možností. Je to přeci jen novinka tohoto roku. Ona byla oficiálně představena už loni, ale až letos (2016) je k dostání a začínají se vyvíjet další a další hry a aplikace.

Po zjištěných informach mě tenhle produkt doslova nadchl.

Recenze na HTC Vive

„HTC Vive recenze – jsou skvělé, unikátní, samozřejmě lepší, než konkurenční typy. Jsou trochu velké, ale za to jsou z plastu, takže jsou lehké a to je hlavní.

HTC Vive má na rozdíl od jiných senzory, které detekují laserové paprsky od vysílačů, které máte nainstalovány v rozích místnosti a díky tomu se lze s brýlemi volně pohybovat po místnosti a opravdu mít jiný zážitek z VR reality, než právě u Samsung Gear nebo Oculus Rift. Je to opravdu úplně jiné, velmi reálný zážitek. Těším se na vývoj dalších, propracovanějších her, bude to stát za to.“

Malé doplnění –

HTCčko od jiných umožňuje pohyb hlavou ve všech směrech a vlastně i pohyb celého těla. Například konkurenční Oculus umožňuje jen pohyb hlavou. Dále, ještě levnější varianty jako Samsung Gear nebo Google Cardboard neumožňují nic takového.

Na brýlích je teda spousta sensorů, mají USB, HDMI – protože tyto brýle je zapotřebí mít připojeny k počítači, který zajistí veškerý výpočetní výkon. V těch brýlích žádný procesor není…asi by jinak byly ještě větší.

Vsuvka: Jak jsem zmínil, vše zajišťuje Váš počítač. Musí mít určitý výkon. To, jestli je pro HTC, či Oculus dostačující lze zjistit pomocí tohoto prográmku, který si musíte stáhnout a nainstalovat – ZDE (zadejte, No, i need Steam)

A jedem dál… Jediná taková nevýhoda je, že mají o trochu horší obraz (1080pix), nicméně když danou virtuální realitu zapnete, na něco takového ani nepomyslíte, naprosto Vás dokáže pohltit:)

K brýlím jsou dodávány ovladače s tlačítky, jak jste mohli vidět na videu, kde autor maloval strom a dřevěnou kládu.

Přidám další recenze: Honza chválí – je to propojeno se steamem, je to česky a můžu se pohybovat. ALE, co se mi už nelíbí, že to má kratší kablík. Takže Honzo, můžeš se pohybovat jen v jednom pokoji:)

Takovým docela častým záporem je stěžování si na to, že se v tom člověk zapotí. Že prý 20 minut stačí… No, co se dá dělat…

Tom píše, že je nadšen, že to má jednoduché ovládání. Že je to jediná možnost na trhu. A já dodávám, že možná časem konkurence přibyde, ale ta cena nebude o moc nižší. Alespoň u podobně našlapaného typu. Další a zde i poslední dodává, cituji: „Počátek revoluce zábavy“.

Jednoduchá instalace

Po nějakém to hledání jsem našel návod na instalaci v češtině. Mimo to i doplňující informace. Například, vyznáte-li se v počítačích, jsou tam uvedeny nároky na hardware  pro „rozjetí“ brýlí a nemusíte si tak instalovat ten test.  Nebo se dozvíte porovnání mezi konkurenčními typy a celkově všechny doplňující informace. Koukněte tedy na článek ze svetandroida.cz (otevře se nové okno)

Cena HTC Vive může překvapit

Je to nový a jedinečný produkt a pokud jste milovníkem zábavy, nadchlo Vás to jako mě, tak cena, která se nyní pohybuje kolem 25tis. Kč (u všech spolehlivých prodejců) není nejdůležitější faktorem. Pokud se cena sníží, klidně Vám napíšu. Nechte email třeba v komentu (smažu ho) .

Za ty zážitky to prostě stojí. Ještě více informací v odkazu níže.

Novinky ze světa Virtuální technologie

Vždy, když se něco zajímavého objeví, rád Vás tady budu informovat. A můžu začít hned, když jsem si na novinkách všiml zprávy o další nové technologii, která k nám doputuje zhruba za rok (čili v půlce roku 2017).

1Jde o „propojenou realitu“ pomocí kamery Real Sence. Všechno funguje na podobném principu jako u VR brýlí, jenže:

Kamera snímá skutečnou realitu, Vaše okolí a v něm se budou probíhat např. dinosauři

Já osobně nevím, co bych k tomu teď dodal. Počkejme si… ale už teď můžu říct, že se to pěkně rozbíhá.

2 Power rukavice neboli „Powerclaw“ jsou speciálně vytvořené rukavice (prodej únor 2017) díky kterým ucítíte doslova teplo, chlad, ale i elektrický výboj, pokud sáhnete tam, kam nemáte:-) Skvěle tak budete moci propojit VR brýle s těmito rukavicemi a doslova cítit věci před Vámi. Já osobně jsem opět mile překvapen.

MÁTE DOTAZ? ODEPÍŠEM.
BYLO ZDE PRO VÁS NĚCO NOVÉHO? ↓ 🙂 DÍKY MOC
DOPORUČENÁ NABÍDKA ZDE:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *