První koupě pračky – teorie + recenze té naší malé

Každá domácnost potřebuje pračku. Jak ale vybrat přesně takovou, která bude vyhovovat vašim potřebám? Na to se pokusíme najít společnou odpověď na následujících řádcích.

Pereme v AEG - recenze

Naše první pračka AEG:-) Čeká na praní:D

Plnění pračky

Vůbec prvním kritériem je způsob plnění pračky. Známe prakticky dva druhy praček. S vrchním a bočním plněním. Každá z nich vám přinese nějaké plus, ale i mínus. Pračky plněné bokem jsou asi nejrozšířenějším typem, a standardně pojmou v průměru 7 kg prádla, ty nejvýkonnější pak přes deset kilogramů prádla. Dalším plusem je velká variabilita, mnoho značek i barevných kombinací na trhu. Díky své stabilitě je také mnohem tišší. Nevýhodou ovšem je fakt, že potřebujete více místa pro otevření dvířek a manipulaci s prádlem.

Pračky plněné vrchem nejsou na trhu tak často zastoupeny, jako pračky plnění bokem. Hlavním plusem těchto praček je nižší pořizovací cena, a také nulové místo potřebné pro naplnění pračky prádlem. Výhodné jsou pak určitě pro starší lidi, kteří se nemusejí k pračce zohýbat, stejně tak se hodí do menších koupelen.

Buben

Velice důležitou součástí každé pračky je buben. I na jeho správném výběru záleží, jak velká bude účinnost praní. Prvním důležitým kritériem u bubnu je jeho velikost. Na velikosti bubnu záleží, kolik prádla jste schopní do pračky dát. Při správném postupu plnění pračky, tedy neplnit pračku po okraj, bude díky vhodně zvolenému bubnu prádlo vyprané, díky většímu prostoru mnohem lépe vyždímané, a samozřejmě ve finálním důsledku nebude prádlo tak pomačkané, jako kdybyste buben naplnili po jeho okraj.

Čeho si při výběru pračky musíte taktéž všimnout, je velikost otvorů v bubnu sloužící pro odvod vody. Čím větší otvory budou, tím větší je pravděpodobnost, že by se mohlo prádlo poničit, případně by se na něm mohli začít dělat žmolky, které by mohli prádlo znehodnotit.

Energetický štítek

Poslední dobou se na elektrické štítky hodně dbá. Díky tomu tak mají tyto štítky i věci, u kterých byste to nečekali. Takový štítek vás informuje o tom, jak moc je pračka energeticky náročná. U některých spotřebičů není třeba tuto spotřebu tolik řešit. Pračka ale bude ve vaší domácnosti fungovat poměrně často, a tak je úspora energie díky dobře zvolené energetické spotřeba značná.

 Pozor si dejte pouze na „klamání výrobců“. Energetický štítek se totiž vystavuje na základě výsledků při praní bavlny na 60°C, u jiných programů se tak může celková spotřeba výrazně lišit. 

Otáčky

Otáčky pračky jsou dalším důležitým ukazatelem fungování pračky. Otáčky se starají o výsledné vysušení prádla. Obecně by mělo platit pravidlo, že čím více otáček pračka bude mít, tím lépe se prádlo zbaví vody. Realita je ale trošku jiná.

 Vedle celkového počtu otáček, je také velice podstatné, kolik prádla se v pračce bude nacházet, při jaké teplotě se prádlo pere, ale také jak velké otvory na odvod vody buben obsahuje. Pračky s vyššími otáčkami se pak budou hodit hlavně majitelům sušičky, kdy tento další spotřebič nemusí sušit tak dlouho, jako v případě úplně mokrého prádla. 

Typ motoru

Ano, může to znít zvláštně, že i pračky mají několik typů motorů, ale skutečnost je zkrátka taková. A i na motor je třeba dbát při výběru nové pračky do vaší domácnosti. Vždyť právě on je pohonem pračky, která vám prádlo vypere.

Prvním typem motoru je klasický motor, který se do nových praček montuje skutečně zřídkakdy. Tento motor je energeticky neúsporný, a hlavně je velice hlučný. Klasický motor se ukrývá mimo osu bubnu, díky čemu je méně efektivní než jiné typy.

Druhým typem motoru je inventorový motor (velice doporučuji!!). Takový motor řídí elektronika, což v důsledků znamená plynulou regulaci výkonu motoru. Podobně jako motor klasický je inventorový motor umístěn mimo osu bubnu. Na rozdíl od něj je ale mnohem šetrnější a také méně hlučný.

Třetím, posledním, typem je direct drive motor. Na rozdíl od předešlých typů je tento motor umístění přímo v ose bubnu, což zvyšuje jeho efektivitu. Díky vhodnému umístění motor produkuje méně vibrací, je tišší a úspornější.

Funkce pračky

Velice důležitou vlastností každé pračky jsou jejich funkce. Určitě by vámi vybraná pračka měla disponovat třemi nejzákladnějšími funkcemi, které vám usnadní život.

První takovou funkcí je Aqua Stop. Tato funkce má za úkol hlídat pračku tak, aby nevytekla. Díky této funkci ochráníte nejen vaši koupelnu, ale také ušetříte náklady za vytopený sousedův byt.

Druhou důležitou funkcí je OptiSense systém. Takový systém si sám vybere délku praní, spotřebu energie ale také spotřebu vody na základě zaplnění pračky. Hodíte-li vyprat jen pár ručníků, pračka nebude prát tři hodiny, ale třeba jen dvacet minut.

Posledním podstatným systémem Silent systém, který díky snížené hlučnosti pračky (omezení otáček atp.) umožňuje váš nerušený spánek, zatímco pračka přes noc pere.

Každý z uvedených bodů je pro výběr pračky nezbytný. Měli byste si proto jasně stanovit, co od pračky očekáváte, jaké máte prostorové možnosti v koupelně (nezapomeňte, že pračka musí „projít dveřmi“) a v neposlední řadě také finanční možnosti.

Se sušičkou nebo bez?

My si nakonec vybrali tu se sušičkou. Cena je samozřejmě vyšší, ale.. kdybychom si koupili pračku bez sušičky a zvlášť sušičku, vyšlo by nás to dráž. Takže tak…

Říká se, že se pračka zároveň se sušičkou nedoporučuje, ale opět záleží na typu, kvalitě, apod. Novější typy praček už nemají problém obojí zkombinovat. A zrovna AEG jsou pračky podle nás kvalitní a tak jsme do toho šli.
pracka-se-susickou

Suší dobře, ale asi jako u všech ostatních sušiček je třeba prádlo stejně ještě „pověsit“ na šňůru, protože to suché sice je, ale ne holt úplně.

Recenze vyprodané AEG Lavamat 16850 TURBO

Recenzi naší pračky se sušičkou (a jaké všechny vlastnosti u pračky chceme) taky doplníme… jakmile sednem k PC a pořádně s ní několikrát poperem:-) Zatím sem hodím její základní vlastnosti:
Energetická třída: B
Třída účinnosti praní: A
Třída účinnosti odstřeďování: A
Spotřeba vody praní: 52 l
Spotřeba vody praní a sušení: 104 l
Spotřeba energie praní: 1,19 kWh
Spotřeba energie (praní a sušení při úplném naplnění): 5,5 kWh
Náplň prádla praní / sušení: 7 / 3,5 kg
Otáčky odstřeďování: 1600 ot/min

A je to tedy zase.

Pravidlo, že se dobré věci vyprodávají rychle a možná se zas neoplatí na ně dlouho čekat, opět platí…. Takže, nečekejte příliš dlouho na slevu (max pár měsíců).

Mezitím zkuste něco vybrat, napište nám a my se to pokusíme zhodnotit… teda alespoň podle nás:-)

 


MÁTE DOTAZ? ODEPÍŠEM.
BYLO ZDE PRO VÁS NĚCO NOVÉHO? ↓ 🙂 DÍKY MOC

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *