Podle čeho vybrat notebook?

Notebooky postupně nahrazují klasické stolní počítače a stále více uživatelů vyžaduje přenosný počítač, který výkonově nahradí stolní počítač, ale není vázaný na stálé místo. Je to logické, doba se změnila a spousta lidí pracuje na více pracovištích, a proto se stále zvyšuje poptávka po noteboocích. Jaký notebook ale vybrat, když je na trhu spousta modelů?

Acer Aspire - 8mi letý kámoš

Acer, ale tenhle typ už se neprodává. Můj 8mi letý kamarád:-))

Ještě než začnete prozkoumávat trh s notebooky, doporučujeme se zamyslet nad tím, co od přístroje očekáváte a jak jej budete využívat. Jiné nároky bude mít profesionální grafik, herní fanoušek nebo běžný uživatel kancelářské sady. V zásadě lze říci, že čím větší nároky máte, tím více si připlatíte. Notebook tedy vybíráme jednak podle parametrů a také podle ceny.

Běžní uživatelé většinou nemají přehnané nároky, nejčastěji notebook využívají k surfování po internetu, vytváření dokumentů v kancelářských sadách nebo u notebooku odpočívají a sledují videa na YouTube nebo hrají počítačové hry. K takovým účelům postačí základní notebook, kterých je na trhu spousta a v rozumné cenové relaci…

Tip Tip
Ještě před čtením článku (abychom na tom pak nezapoměli), byste při výběru notebooku nebo laptopu (správně laptop) měli vědět toto.

 Jakmile někde uvidíte nabídku na namakaný procesor, harddisk nebo jiný komponent, tak zvlášť u těchto produktů je třeba se dívat i na ty ostatní komponenty z celé sestavy. Musí být totiž totožné co se týká kvality. Nemůžete mít výkonný procesor a všechno ostatní nízké kvality nebo oné výkonnosti. Takhle to totiž moc dobře fungovat nemůže a koledujeme si o problém. Proto je dobré číst recenze odborníků a ne někoho, kdo si daný notebook právě koupil. Rovněž nereagujte na reklamní nabídky a nekupujte si produkty bez přečtení dané recenze. 

Jak vybrat procesor

Procesor je hnacím motorem každého notebooku, proto jeho výběr je dobré nepodcenit. Výběr procesoru je závislý na 3 faktorech a to na počtu jader, stupni frekvence a na výrobci procesoru. Na trhu jsou standardně procesory se 2-4 jádry, zde platí pravidlo, čím více jader, tím lepší výkon a to samé platí i u stupně frekvence. Frekvence procesoru jsou nabízeny obvykle od 1 GHz po 2,7 GHz na jednom jádru. V současnosti procesory do notebooků dodávají 2 výrobci a to AMD a Intel. Výkonově jsou srovnatelní a zákazníci si vybírají hlavně podle sympatií. Grafické karty se nabízejí ve 2 variantách a to buď karty integrované nebo dedikované.

Operační paměť a HDD
Dalším důležitým parametrem je operační paměť RAM, která určuje s jak velkým objemem dat dokáže notebook pracovat. Kapacita se obvykle udává od 2GB do 32 GB. U RAM je dobré pohlídat si jakou má patici, nejčastěji se objevuje DDR2, DDR3, DDR3L a nově DDR4. Některé paměti RAM pracují i dvoukanálově, což zvyšuje výkon u programů, které jsou náročnější na operační paměť.

Harddisk

HDD neboli pevný disk udává celkovou kapacitu notebooku, kolik GB dat lze na notebooku uchovat. Na trhu je více druhů HDD, v nabídce jsou klasické HDD, pak SSD a hybridní SSHD disky, které kombinují klasický a SSD disk. Z hlediska rychlosti načtení počítače, chodu programů a aplikací je nejlepší volbou SSD disk, který je sice dražší než klasické HDD, ale pokud oceníte rychlý a svižný notebook, tak není od věci do SSD disku investovat. Důležitá je ovšem i kapacita HDD, která je obvykle od 64 GB do 1TB. Pokud se zaměříme na kapacitu, tak HDD nabízí vyšší úložnou kapacitu ve srovnání s SSD, ale zároveň nižší rychlost, proto volba záleží čistě na preferencích uživatele.

Velikost notebooku, operační systém a značka

Notebook lze koupit buď jako čistý bez OS nebo s tzv. OEM verzí operačního systému. V Evropě nejrozšířenějším operačním systémem je Windows, ale jsou i tací uživatelé, kteří preferují alternativní operační systémy jako je např. Linux, OS X nebo Chrome OS.
Na to jaká značka notebooku je nejlepší nelze odpovědět. Jedná se o subjektivní záležitost a v podstatě všechny společnosti na trhu dodávají slušné notebooky, proto se nebojte zeptat svých známých a přátel a nechte si od nich značku doporučit.

Za mě je to ale rozhodně HP a Lenovo

Celkově spolehlivý notebook je taky Acer. A koneckonců, takový nedostižný notebook, který bych si přál je od Applu 🙂Tohle bude prozatím bez recenze

Ale pomalu se k nějaké dostaneme. Vybral jsem si na dnešní poměry levný, ale dostačující

HP 15 ay011nc
Hp 15 ay011nc

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *